Spausdinti

Biržoje šoktelėjus elektros energijos kainoms, jas stabilizuoti padeda kombinuoto ciklo blokas

Spausdinti

2017 m. rugpjūčio 22 d.

Atominių elektrinių remontai Skandinavijos valstybėse ir smarkiai sumažėjusi vėjo jėgainių gamyba privertė pašokti elektros energijos kainas visose aplinkinėse rinkose. Susidarius tokiai situacijai veikia „Lietuvos energijos gamybos“ valdomas kombinuoto ciklo blokas (toliau – KCB), kuris prisideda prie kainų stabilizavimo biržoje. Numatoma, kad KCB elektros energiją gamins ir trečiadienį.

„Nord Pool“ biržos Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Suomijos kainų zonose šiandien susiformavo 44,35 Eur/MWh siekianti didmeninė elektros energijos kaina. Švedijoje, iš kurios elektros energija per „NordBalt“ jungtį atiteka į Lietuvą, ji vos žemesnė – 44,29 Eur/MWh. „Nord Pool“ duomenimis, rytoj, rugpjūčio 23 d., elektros energijos kaina visose šiose zonose bus vienoda ir dar didesnė – sieks 59,36 Eur/MWh.

Elektros energijos paklausos ir jos kainos išaugimui didelę įtaką turi keliskart sumažėjusi vėjų parkų gamyba, taip pat Švedijoje ir Suomijoje besitęsiantys gausūs atominių elektrinių remontai, dėl kurių dalis blokų visai negamina arba jų gamyba yra apribota.

Jei susiklosčius tokiai situacijai negalėtų veikti galingiausias Lietuvoje dujinis elektros energijos gamybos įrenginys – 455 MW instaliuotos galios KCB, elektros kaina Lietuvos zonoje būtų dar didesnė. Tai turėtų reikšmingos neigiamos įtakos tiems elektros energijos vartotojams, kurie yra pasirinkę už elektrą mokėti pagal kintamą, nuo kainų biržoje priklausantį tarifą.

Paskutinį kartą Elektrėnuose elektros energija buvo gaminama prieš du mėnesius, kai neveikė jungtis su Švedija „NordBalt“. Tąkart susidarius dideliam elektros energijos trūkumui „Lietuvos energijos gamybos“ valdomas KCB ne tik mažino Lietuvos priklausomybę nuo importuojamos elektros energijos, bet taip pat svariai prisidėjo ir prie jos kainos biržoje mažėjimo.