Spausdinti

Pradėjus „NordBalt“ remontą, elektros stygių dengia ir Elektrėnų kombinuoto ciklo blokas

Spausdinti

2017 m. birželio 5 d.

Biržoje susiformavus aukštoms elektros energijos kainoms į tinklą įjungtas bendrovės „Lietuvos energijos gamyba“ valdomas kombinuoto ciklo blokas (KCB) Elektrėnuose. Prasidėjus jungties su Švedija „NordBalt“ remontui blokas gamina didele galia ir padeda užtikrinti stabilų elektros energijos tiekimą bei stabilizuoti jos kainas.

Vidutinė didmeninė elektros energijos kaina „Nord Pool“ biržos Lietuvos ir Latvijos kainų zonoje šiandien siekia net 50,36 Eur/MWh, o kai kuriomis dienos valandomis ji sieks ir per šimtą eurų. Panaši kaina formuojasi ir Estijoje bei Suomijoje (48,24 Eur/MWh). Praėjusios savaitės kainų vidurkis buvo 34,9 Eur/MWh.

Tokiam staigiam kainų šuoliui didžiausią įtaką turėjo dėl šeštadienį pradėto jungties „NordBalt“ remonto smarkiai sumažėjusi elektros energijos pasiūla. Numatoma, kad elektros energija kabeliu tarp Lietuvos ir Švedijos nebus tiekiama dar mažiausiai dvi savaites, iki birželio 18 d.

Prie staigaus kainų šuolio prisidėjo ne tik elektros energijos stygius, susiformavęs dėl 700 MW galios jungties priežiūros darbų, bet ir mažesnė elektros energijos pasiūla dėl vykdomų planinių atominių elektrinių remontų Skandinavijoje: šiuo metu neveikia Olkiluoto 2 atominės elektrinės 2 blokas Suomijoje, taip pat trys Švedijos Ringhals atominės elektrinės blokai. Nedaug gamina ir Skandinavijos vėjo jėgainės.

Tikėtina, kad, tęsiantis planiniams įvairių elektrinių ir jungčių remontams, kainos biržoje artimiausiu metu išliks gana aukštos.

Šiuo metu „Lietuvos energijos gamybos“ KCB darbas suplanuotas iki vidurnakčio vidutine 367 MW galia. Tačiau jei elektros energijos kainos biržoje ir toliau išliks aukštos, elektros energijos gamyba bloku gali būti pratęsta tol, kol situacija rinkoje leis kombinuoto ciklo bloku gaminti konkurencingą elektros energiją.

Susidarius elektros energijos trūkumui ir ėmus kilti jos kainoms biržoje, per pirmuosius penkis šių metų mėnesius KCB jau buvo įjungtas 6 kartus.