Spausdinti

Vėjų siūbavimą šią savaitę kompensuoja kombinuoto ciklo blokas

Spausdinti

2017 m. birželio 9 d

Nusilpus vėjams ir vėl prireikus užtikrinti stabilų elektros energijos tiekimą didele galia, šiandien vėl gamina „Lietuvos energijos gamybos“ valdomas dujinis kombinuoto ciklo blokas (KCB) Elektrėnuose. Jis jau buvo įjungtas savaitės pradžioje, kai elektros energijos kaina biržoje kilo dėl į planuotą remontą išvestos jungties su Švedija „NordBalt“, mažų pralaidumų per kitas jungtis ir įvairių aplinkinių šalių elektrinių remontų.

Nesant galimybės iš Skandinavijos importuoti pigesnės elektros energijos, „Nord Pool“ biržos Lietuvos kainų zonoje šią savaitę formuojasi aukštos elektros energijos kainos – pirmadienio-penktadienio kainų vidurkis siekia 49,48 Eur/MWh. Palyginimui, praėjusios savaitės darbo dienų vidurkis siekė tik 34,82 Eur/MWh.

Kai kuriomis valandomis šios savaitės pradžioje elektros energijos pasiūla buvo tiek sumažėjusi, kad kaina persirito ir per 100 Eur/MWh ribą. Antradienio dieną kai kuriomis valandomis ji siekė net 130 Eur/MWh. KCB elektros energiją be sustojimo gamino pirmadienį ir antradienį, taip padėdamas stabilizuoti kainas ir išvengti dar didesnių jų šuolių. Rinkos ekspertų vertinimu, neveikiant KCB kainos tuo metu galėjo pasiekti ir rekordines aukštumas.

Savaitės viduryje įsijungus antrajam Rygos TEC blokui, pakilus vėjui ir daugiau pradėjus gaminti vėjo jėgainėms, elektros energijos pasiūla biržoje padidėjo, kainos sumažėjo ir galingo KCB porą dienų nereikėjo. Net minimalia galia veikdamas KCB tomis dienomis būtų pagaminęs per daug elektros energijos, tad pasiūlymai gaminti elektros energiją šiuo įrenginiu biržoje nebuvo aktyvuoti.

Tačiau penktadienį vėjo parkų gamyba smarkiai sumažėjo tiek Lietuvoje, tiek Skandinavijos valstybėse ir dėl to rinkai vėl prireikė gana didelio elektros energijos kiekio, kurį galėjo pasiūlyti KCB. Prie poreikio padidėjimo prisidėjo ir tai, kad elektros energijos pralaidumai iš Estijos į Latviją vėl apriboti iki 500 MWh/h, o per „LitPol Link“ jungtį daugiau elektros iš Pabaltijo importuoti ėmė Lenkija.

KCB šiandien gamina didele galia, maksimumas kai kuriomis valandomis siekia net 410 MWh/h.

„Lietuvos energijos gamyba“ yra pasiruošusi Elektrėnuose gaminti elektros energiją vos tik prireikus užtikrinti patikimą elektros energijos tiekimą ir prisidėti prie elektros energijos kainų biržoje stabilizavimo.