Spausdinti

Naują šilumos kompleksą Elektrėnuose statysianti „Lietuvos energija“ išrinko rangovą

Spausdinti

Elektrėnų savivaldybės tarybai patvirtinus, „Lietuvos energija“ tęsia naujų šilumos gamybos pajėgumų plėtros projektą. Paaiškėjo, kad šalia rezervinės elektrinės Elektrėnuose iškilsiančias biokuro ir garo katilines statys susivienijusių tiekėjų grupė – konsorciumas „Filter and Vapor“ ir UAB „Kauno energetikos remontas“.

Tarptautinis projektavimo, įrangos ir statybos darbų pirkimas buvo paskelbtas praėjusių metų liepą. Paraiškas su kvalifikaciją patvirtinančiais dokumentais pirkimui pateikė aštuoni tiekėjai, iš jų keturi atitiko keliamus reikalavimus ir buvo pakviesti pateikti pasiūlymus. Galutinius pasiūlymus pateikė trys susivienijusių tiekėjų grupės: „Tenergo Brno a.s.“, UAB „Manfula“, „PolyComp a.s.“, GGE a.s. (pasiūlymo kaina – 93,46 mln. Lt be PVM), AB „Axis Industries“ ir UAB „Axis Technologies“ (pasiūlymo kaina – 94,9 mln. Lt be PVM) ir nugalėtoja – konsorciumas „Filter and Vapor“ ir UAB „Kauno energetikos remontas“ (pasiūlymo kaina – 86,49 mln. Lt be PVM). Dalyvių pasiūlymai buvo vertinami pagal jų ekonominį naudingumą, t. y. ne tik pagal pasiūlymo kainą, bet ir technologinius, efektyvumo bei projekto įgyvendinimo rodiklius. 

Taip pat „Lietuvos energija“ įsigijo ilgalaikę paskolą. Bendrovė rangos darbų finansavimui iš susivienijusių dalyvių grupės – „Nordea Bank Finland Plc“ ir AB „DNB bankas“ – numato skolintis iki 86,32 mln. Lt (25 mln. eurų).

Projektavimo darbai turėtų prasidėti iškart po sutarties su rangovu pasirašymo ir truks apie pusę metų. Gavus leidimą statybai darbus planuojama pradėti jau šių metų pabaigoje. Kartu su projektavimo darbais bus užsakyta ir įranga, kurią planuojama sumontuoti pirmąjį 2014 metų ketvirtį. Numatoma, kad projektavimo, statybos ir katilinių įrengimo darbams konkurso laimėtojai subrangovų teisėmis pasitelks Lietuvos kompanijas.

„Projektą įgyvendinsime keliais etapais. Pirmieji šilumą iš biokuro gaminsiantys įrenginiai turėtų pradėti veikti jau 2014-2015 metų šildymo sezonui, o visa 40 MW galios biokuro katilinė bus pastatyta 2014-ųjų pabaigoje. Taip pat įrengsime naują 50 MW galios garo katilinę. Šio objekto statybos darbai ir įrenginiai, lyginant su biokuro katiline, yra paprastesni ir bus atlikti anksčiau. Įgyvendinus projektą, pažangūs technologiniai sprendimai padės užtikrinti vieną mažiausių šilumos gamybos kainų visoje Lietuvoje. Įgyvendinus efektyvius šiuolaikinių įrenginių ir technologinius sprendimus, biokuro katilinės naudingumo koeficientas sieks 104%, o garo katilinės – iki 93%“. Be to, projekto metu bus modernizuotos daugiau nei prieš 50 metų įrengtos rezervinės elektrinės vidinės šilumos tinklų komunikacijos,“ – kalbėjo „Lietuvos energijos“ generalinis direktorius Dalius Misiūnas.

Katilinės užtikrins Elektrėnų miesto, įmonės „Kietaviškių gausa“, taip pat „Lietuvos energijos“ valdomos rezervinės elektrinės šilumos energijos bei garo poreikius. Viena iš „Lietuvos energijos“ vykdomų veiklų yra galios rezervo užtikrinimas. Todėl, pasak D. Misiūno, svarbu užtikrinti reikalingą garo kiekį rezervinei elektrinei, t. y. rezervinių galių aktyvavimui iš vadinamo „šalto režimo“. Taip pat šiais katilais bus užtikrinama pikinė šilumos gamyba  šalčiausiu metų laiku.

Biokuro deginimui pasirinkta pažangi verdančio sluoksnio deginimo technologija, leidžianti iki minimumo sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį ir deginti įvairų kurą. Biokuro katilinėje galės būti deginamos biokuro skiedros, skiedros iš miško kirtimo atliekų, pjuvenos, taip pat biokuras, pagamintas iš energetinių želdynų. Efektyvi deginimo technologija ir galimybė lanksčiai naudoti įvairias biokuro rūšis užtikrins, kad naujoje katilinėje šiluma bus gaminama konkurencinga kaina.

Įgyvendinus projektą net 98% šilumos Elektrėnams bus pagaminta naudojant biokurą, o šilumos gamybos kainos dedamoji Elektrėnų savivaldybei nuo 2014 metų sieks apie 13,0 ct/kWh. Lyginant su dabartine situacija, tai yra viena žemiausių kainų visoje Lietuvoje. Elektrėnų miestui gaminamos šilumos energijos kaina bus reguliuojama ir nustatoma objektyviai, iš anksto suderinus su Valstybine kainų ir energetikos kontrolės komisija, todėl šilumos kaina Elektrėnų gyventojams sumažės iš karto po projekto įgyvendinimo.

Ieškoti efektyvių sprendimų skatina sparčiai kintančios rinkos tendencijos. 2013 metais „Lietuvos energijai“ sumažinta kvota elektros gamybai rezervinėje elektrinėje, tad senieji elektrinės blokai vadinamu kogeneraciniu režimu, kai gaminama elektra ir šiluma, nedirba. Rezervinėje elektrinėje šiluma gaminama „katilo“ režimu, todėl šilumos energijos savikaina išauga ir yra net 70% didesnė, nei dirbant kogeneraciniu režimu.

Daugiau informacijos:
Ernesta Dapkienė
Lietuvos energija, AB
Korporatyvinės komunikacijos skyriaus vadovė
Tel. +370 528 33696
el. paštas: ernesta.dapkiene@le.lt